PlayMakerAI
PlayMakerAIFantasy Football AI
UpptäckNyheterScoutingPrisändringarOm oss
Utforska
PlayMakerAI
PlayMakerAIxStats för Fantasy

Upptäck

Allsvenskan 2026 — Insikter och trender för den kommande spelveckan

Nytt

Betygsätt mitt lag

Få din trupp betygsatt av 100 mot det bästa laget din budget kan köpa — för nästa omgång, nästa tre och nästa fem.

Betygsätt mitt lag
Fantasy Playmaker AIFantasy Playmaker AIAnalys och scouting för Allsvenskan Fantasy & Fantasy Premier League

Skarpare beslut i Allsvenskan Fantasy & Fantasy Premier League med prognoser, scouting och jämförelser i ett och samma verktyg.

Kontakt

fantasy@playmaker.ai
Playmaker AI

Produkt

  • Startsida
  • Om PlayMakerAI
  • Nyheter
  • Scouting

Villkor

  • Integritetspolicy
  • Användarvillkor
  • Betalningsvillkor
  • API- och integrationspolicy
Cookiepolicy

© 2026 Fantasy Playmaker AI. Alla rättigheter förbehållna.

Letar du efter en differential?

Varje spelare får ett mått på hur stort övertag han ger — filtrerat på ägande, pris, speltid och transfertrend.

Visa differentialer

Scatter-analys

Value Picks

Hög xFP till lågt pris

Poänggörare

Hög xG med hög xA

Formspelare

Stark form på slutet med låg ägarandel

Över-/underpresterare

Faktiska fantasypoäng jämfört med xFP

Scatter-analys kräver Pro

Uppgradera för att låsa upp scatter-analysen.

Senaste nyheter

Visa alla →
Så fungerar xFP – ditt vassaste vapen i Fantasy

Så fungerar xFP – ditt vassaste vapen i Fantasy

Vad är xFP och hur fungerar det? Här förklarar vi hur vår modell förutser fantasypoäng baserat på prestation, data och matchkontext – så att du kan fatta bättre beslut och få ett övertag i din liga.

23 mars 2026
Så vinner du din fantasy-liga i Allsvenskan

Så vinner du din fantasy-liga i Allsvenskan

Att spela Allsvenskan Fantasy är enkelt. Att vinna din liga är betydligt svårare. Här är några saker som ofta skiljer vinnarna från resten.

17 mars 2026
Vad är xStats?

Vad är xStats?

Med xStats får du en djupare analys av spelare. Från avslut och nyckelpassningar till defensiva aktioner kan du tidigt hitta de med hög potential.

Round 26 – Alla matcher

Kommande matcher

tisdag 27 oktober

AIK
18:00vs
IFE
1.36
xG PM
1.33

onsdag 28 oktober

BP
18:00vs
BKH
1.20
xG PM
1.62
DEG
18:00vs
VSK
0.88
xG PM
1.13
HBK
18:00vs
MFF
0.94
xG PM
1.49
GBG
18:00vs
DIF
1.57
xG PM
1.76

torsdag 29 oktober

HAM
17:30vs
IKS
2.14
xG PM
1.79
KFF
18:00vs
GAIS
1.29
xG PM
1.64
ÖIS
18:00vs
MAIF
1.02
xG PM
1.18

Tabell

Allsvenskan

LagnamnSpelade xG PM xT PM Poäng
1IK SiriusIK SiriusIKS251.791.3855
2DjurgårdenDjurgårdenDIF251.761.4348
3HammarbyHammarbyHAM242.141.6746
4BK HäckenBK HäckenBKH251.621.5845
5IF ElfsborgIF ElfsborgIFE251.331.4342
6Västerås SKVästerås SKVSK251.131.0938
7Malmö FFMalmö FFMFF251.491.3737
8AIKAIKAIK251.361.3537
9IFK GöteborgIFK GöteborgGBG251.571.4637
10BPBPBP251.201.1033
11GAISGAISGAIS251.641.6431
12Mjällby AIFMjällby AIFMAIF241.181.4023
13Kalmar FFKalmar FFKFF251.291.5222
14Degerfors IFDegerfors IFDEG250.881.3420
15Örgryte ISÖrgryte ISÖIS251.021.1319
16Halmstads BKHalmstads BKHBK250.941.1717

Senaste scoutrapporter

Scouting, skador och transferrykten

Visa alla
📋

Fantasy GW 25 – Häcken har sex av omgångens tio högst rankade

22 okt.
📋

GW 25 – Djurgården och Hammarby jagar, Sirius leder med åtta poäng

22 okt.
📋

GW 24 – IFK Göteborg har vunnit fem raka och möter AIK

15 okt.

Högst xFP per position

Ledande spelare i varje positionsgrupp

Anfallare

#SpelarePrisFormÄgd avxFP
1Larsson8.83.38.3%0.0
2Svanbäck8.08.39.5%0.0
3Lindgren8.35.319.4%0.0
4Östman6.18.38.5%0.0
5Simmelhack6.65.01.8%0.0

Mittfältare

#SpelarePrisFormÄgd avxFP
1Lindberg8.710.015.6%0.0
2Doumbia5.75.74.3%0.0
3Heintz9.93.08.4%0.0
4Sana6.14.02.1%0.0
5Rygaard8.48.32.0%0.0

Försvarare

#SpelarePrisFormÄgd avxFP
1Busanello7.36.33.0%0.0
2Tolf6.98.02.7%0.0
3Helander5.37.76.9%0.0
4Gefvert5.25.09.9%0.0
5Hult6.26.734.3%0.0

Målvakter

#SpelarePrisFormÄgd avxFP
1Olsen5.97.01.9%0.0
2Celic5.24.08.4%0.0
3Pettersson5.56.019.1%0.0
4Krasniqi5.52.07.0%0.0
5Brolin4.52.74.1%0.0

Pro-funktion

Högst xFP per krona

Spelare med högt värde utifrån pris och xFP

Anfallare

#SpelarePrisFormÄgd avxFP/pris
1Larsson8.83.38.3%0.00
2Svanbäck8.08.39.5%0.00
3Östman6.18.38.5%0.00
4Lindgren8.35.319.4%0.00
5Simmelhack6.65.01.8%0.00

Mittfältare

#SpelarePrisFormÄgd avxFP/pris
1Doumbia5.75.74.3%0.00
2Månsson4.53.70.7%0.00
3Sana6.14.02.1%0.00
4J. Magnusson4.44.01.0%0.00
5Kruse4.83.34.2%0.00

Försvarare

#SpelarePrisFormÄgd avxFP/pris
1Busanello7.36.33.0%0.00
2Helander5.37.76.9%0.00
3Bonde4.63.32.5%0.00
4H. Magnusson4.65.031.6%0.00
5Skuseth4.52.00.1%0.00

Målvakter

#SpelarePrisFormÄgd avxFP/pris
1Brolin4.52.74.1%0.00
2Rönning4.53.33.6%0.00
3Igonen4.52.713.9%0.00
4Celic5.24.08.4%0.00
5Pettersson5.56.019.1%0.00

Pro-funktion

Differentialer

Varje spelare får ett DI (Differentialindex) 0–10: högt när modellen tror på någon som få äger, och som veckans transfers ännu inte gjort till template.

Horisont
Position
Ägandetrend
Ägande0 % – 9 %
Pris4.4 mkr – 9.9 mkr
Minuter1065′ – 2280′
#SpelarePrisÄgd avÄgandetrendxFPPoängDI
1BusanelloBack · Malmö FF7.33.0%70.0790.0
2TolfBack · IFK Göteborg6.92.7%40.0760.0
3DoumbiaMittfältare · BK Häcken5.74.3%30.01060.0
4LarssonAnfallare · IFK Göteborg8.88.3%280.0780.0
5SanaMittfältare · Örgryte IS6.12.1%40.0990.0
6HellisdalMittfältare · Västerås SK4.40.3%–0.0520.0
7A. ZeneliMittfältare · IF Elfsborg7.91.0%–0.0810.0
8MånssonMittfältare · IFK Göteborg4.50.7%30.0480.0
9HusseinMittfältare · Degerfors IF4.90.2%10.0450.0
10HeintzMittfältare · IFK Göteborg9.98.4%140.01260.0

Pro-funktion

Risker att ha koll på

Spelare med ändrad tillgänglighet. Data från Fantasy Allsvenskan.

Erlingmark

Back · IFK Göteborg

På väg tillbaka.

Tveksam

Cotton

Back · BP

Utlånad till IK Oddevold. Kan spela för båda klubbarna.

Tveksam

Nartey

Mittfältare · IK Sirius

Tillbaka i träning.

Tveksam

Koné

Mittfältare · Hammarby

Tillbaka i träning.

Tveksam

Jansson

Back · Malmö FF

Skadad.

Skadad

Prisändringar

Senaste prisändringarna den här omgången. Data från Fantasy Allsvenskan.

Visa alla

Obou

Mittfältare · Örgryte IS

-0.2 mkr4.7 mkr

Carlstrand

Anfallare · AIK

-0.1 mkr7.0 mkr

Sagoe Jr

Mittfältare · Kalmar FF

-0.1 mkr6.5 mkr

Taonsa

Mittfältare · Västerås SK

+0.1 mkr6.0 mkr

Johansson

Back · Djurgården

+0.1 mkr5.8 mkr
17 mars 2026